Tėvų valdžios atėmimas iš tėvo: ar tai įmanoma?

Tėvų valdžios atėmimas iš tėvo: ar tai įmanoma?

Jei tėvas negali prižiūrėti ir auginti vaiko arba vaikui kyla rimta grėsmė jo raidai, gali būti nutraukta tėvų valdžia. Kai kuriais atvejais tarpininkavimas ar kita socialinė pagalba gali pasiūlyti sprendimą, tačiau tėvų valdžios nutraukimas yra logiškas pasirinkimas, jei tai nepavyksta. Kokiomis sąlygomis tėvo globa gali būti nutraukta? Prieš atsakydami į šį klausimą, turime tiksliai žinoti, kas yra tėvų valdžia ir ką ji reiškia.

Kas yra tėvų valdžia?

Kai turite vaiko globą, galite priimti svarbius sprendimus, turinčius įtakos vaikui. Tai apima, pavyzdžiui, mokyklos pasirinkimą ir sprendimus dėl priežiūros bei auklėjimo. Iki tam tikro amžiaus taip pat esate atsakingas už bet kokią žalą, kurią padarė jūsų vaikas. Esant bendrai globai, abu tėvai yra atsakingi už vaiko auginimą ir priežiūrą. Jei globą turi tik vienas iš tėvų, kalbame apie vienintelę globą.

Gimus vaikui, motina automatiškai priklauso vaiko globai. Jei motina yra susituokusi arba registruota partnerystė, globą nuo gimimo taip pat turi tėvas. Tėvas neturi automatinės globos tais atvejais, kai tėvai nėra susituokę arba registruota partnerystė. Tada tėvas turi to prašyti su motinos sutikimu.

Pastaba: Tėvų globa yra atskirta nuo to, ar tėvas pripažino vaiką. Dažnai dėl to kyla daug painiavos. Norėdami tai sužinoti, žr. kitą mūsų tinklaraštį „Pripažinimas ir tėvų valdžia: paaiškinti skirtumai“.

Tėvo valdžios atsisakymas

Jei motina nenori, kad tėvas gautų vaiko globą sutikimu, motina gali atsisakyti duoti tokį sutikimą. Tokiu atveju tėvas globą gali gauti tik per teismą. Pastarasis tuomet turės samdyti savo advokatą, kuris kreiptųsi į teismą dėl leidimo.

Pastaba! Antradienį, 22 m. kovo 2022 d., Senatas pritarė įstatymo projektui, leidžiančiam nesusituokusiems partneriams, pripažinus savo vaiką, turėti bendrą globą. Nesusituokę ir neregistruoti partneriai, pripažinę vaiką, šiam įstatymui įsigaliojus automatiškai atsakys už bendrą globą. Tačiau šis įstatymas iki šiol neįsigaliojo.

Kada baigiasi tėvų valdžia?

Tėvų valdžia baigiasi šiais atvejais:

  • Kai vaikui sukanka 18 metų. Taigi vaikas oficialiai yra suaugęs ir pats gali priimti svarbius sprendimus;
  • Jei vaikas susituokia nesulaukęs 18 metų. Tam reikalingas specialus leidimas, nes vaikas susituokus sulaukia įstatymo nustatyto amžiaus;
  • Kai 16 ar 17 metų vaikas tampa vieniša motina ir teismas patenkina prašymą pripažinti jos amžių.
  • Vieno ar kelių vaikų atleidimu ar atėmimu iš tėvų globos.

Tėvo valdžios atėmimas iš tėvo

Ar mama nori atimti tėvo globą? Jei taip, šiuo tikslu turėtų būti pradėta peticijos procedūra teisme. Vertindamas situaciją, teisėjas pirmiausia rūpinasi, ar pokytis atitinka vaiko interesus. Iš esmės teisėjas tam tikslui naudoja vadinamąjį „priveržimo kriterijų“. Teisėjas turi daug laisvės pasverti interesus. Kriterijaus testas susideda iš dviejų dalių:

  • Egzistuoja nepriimtina rizika, kad vaikas bus įstrigęs ar pasiklydęs tarp tėvų ir nesitikima, kad artimiausioje ateityje tai pakankamai pagerėtų, arba globos pakeitimas yra būtinas vaiko interesams.

Iš esmės šios priemonės griebiamasi tik labai žalingose ​​vaikui situacijose. Tai gali apimti vieną ar daugiau iš šių veiksmų:

  • Žalingas/nusikalstamas elgesys vaiko atžvilgiu arba jo akivaizdoje;
  • Žalingas/nusikalstamas elgesys buvusio partnerio lygmeniu. Elgesys, užtikrinantis, kad negalima pagrįstai tikėtis (daugiau) iš kito globojamo tėvo (motinos) konsultacijos su žalojančiu tėvu;
  • Vaikui svarbių sprendimų atidėliojimas arba (nemotyvuotas) blokavimas. nepasiekiamas konsultacijai arba „neatsekamas“;
  • Elgesys, verčiantis vaiką į lojalumo konfliktą;
  • Atsisakymas suteikti pagalbą tėvams tarpusavyje ir (arba) vaikui.

Ar globos nutraukimas yra galutinis?

Suėmimo nutraukimas paprastai yra galutinis ir neapima laikinųjų priemonių. Tačiau pasikeitus aplinkybėms, globos netekęs tėvas gali prašyti teismo „atstatyti“ jo globą. Žinoma, tėvas turi įrodyti, kad tuo tarpu jis gali (nuolat) prisiimti atsakomybę už priežiūrą ir auklėjimą.

Jurisdikcija

Teismų praktikoje retai pasitaiko atvejų, kai iš tėvo atimama tėvų valdžia arba ji netenka. Prastas bendravimas tarp tėvų nebeatrodo lemiamas. Taip pat vis dažniau matome, kad net tada, kai nebėra kontakto tarp vaiko ir kito iš tėvų, teisėjas vis tiek išlaiko tėvų valdžią; kad nenutrauktumėte šio „paskutinės kaklaraiščio“. Jei tėvas laikosi įprastų manierų ir nori konsultuotis bei yra prieinamas, prašymas dėl vienintelės globos turi mažai galimybių pasisekti. Kita vertus, jei yra pakankamai įrodymų prieš tėvą dėl žalingų įvykių, rodančių, kad bendra tėvų pareiga neveikia, tada prašymas yra daug sėkmingesnis.

Išvada

Blogų santykių tarp tėvų nepakanka, kad iš tėvo būtų atimta tėvų valdžia. Globos teisės pakeitimas yra akivaizdus, ​​jei yra situacija, kai vaikai yra įstrigę ar pasiklydę tarp tėvų, ir tai per trumpą laiką nepagerėja.

Jei motina nori pakeisti globą, labai svarbu, kaip ji inicijuotų šį procesą. Teisėjas taip pat atsižvelgs į jos indėlį į situaciją ir kokių veiksmų ji ėmėsi, kad tėvų valdžia veiktų.

Ar turite klausimų dėl šio straipsnio? Jei taip, susisiekite su mūsų šeimos teisininkai be jokių įsipareigojimų. Mielai patarsime ir patarsime.

 

Law & More