Likite santuokos namuose skyrybų metu ir po jos

Likite santuokos namuose skyrybų metu ir po jos

Kam leidžiama būti santuokos namuose skyrybų metu ir po jų?

Sutuoktiniams nusprendus skyryboms, dažnai paaiškėja, kad santuokos namuose nebeįmanoma toliau kartu gyventi po vienu stogu. Norėdami išvengti nereikalingos įtampos, viena iš šalių turės išvykti. Sutuoktiniams dažnai pavyksta susitarti dėl to kartu, tačiau kokios yra galimybės, jei tai neįmanoma?

Santuokinio namo naudojimas skyrybų metu

Jei skyrybų byla teisme dar nebuvo baigta, laikinųjų apsaugos priemonių gali būti prašoma atskirose bylose. Laikinasis draudimas yra tam tikra skubos tvarka taikoma procedūra, kurios metu priimamas sprendimas dėl santuokos nutraukimo proceso trukmės. Viena iš nuostatų, kurių galima paprašyti, yra išimtinis santuokos namų naudojimas. Tuomet teisėjas gali nuspręsti, kad vienam iš sutuoktinių suteikiamas išimtinis naudojimasis santuokos namais, o kitam sutuoktiniui nebeleidžiama patekti į namus.

Kartais abu sutuoktiniai taip pat gali prašyti išskirtinio naudojimosi santuokos namais. Tokiu atveju teisėjas įvertins interesus ir tuo remdamasis nustatys, kas turi didžiausią teisę ir interesą naudotis gyvenamuoju būstu. Teismo sprendime bus atsižvelgta į visas bylos aplinkybes. Pavyzdžiui: kas turi geriausias galimybes laikinai apsistoti kur nors kitur, kas rūpinasi vaikais, yra vienas iš partnerių atliekant savo darbą, susietą su namu, ar namuose yra specialių patalpų neįgaliesiems ir pan. teismas priėmė sprendimą, sutuoktinis, kuriam nebuvo suteikta naudojimo teisė, turi išeiti iš namų. Šiam sutuoktiniui neleidžiama vėliau patekti į santuokos namus be leidimo.

Paukščių ieškojimas

Praktikoje teisėjai vis dažniau pasirenka paukščių pylimo būdą. Tai reiškia, kad šalių vaikai pasilieka namuose, o tėvai - paeiliui. Tėvai gali susitarti dėl vizito, kuriame vaikų priežiūros dienos yra padalintos. Tada tėvai, remdamiesi vizitacijos tvarka, gali nustatyti, kas, kada ir kas liks santuokos namuose, ir kas tomis dienomis turėtų likti kitur. Paukščių lizdų pranašumas yra tas, kad vaikai turės kuo ramesnę situaciją, nes turės fiksuotą pagrindą. Abiem sutuoktiniams taip pat bus lengviau susirasti sau namus, o ne namus visai šeimai.

Santuokos namų naudojimas po skyrybų

Kartais gali nutikti, kad skyrybos buvo paskelbtos, tačiau šalys vis dar diskutuoja, kam leidžiama gyventi santuokiniame namuose, kol jis galutinai išsiskiria. Pvz., Tokiu atveju šalis, kuri gyveno name, kai santuokos nutraukimas buvo įregistruota civilinės būklės aktuose, gali kreiptis į teismą, kad jam būtų leista toliau gyventi šiame name šešis mėnesius, išskyrus: kitas buvęs vyras. Šalis, kuri gali toliau naudotis santuokos namais, dažniausiai privalo sumokėti užimtumo mokestį išvykstančiajai šaliai. Šešių mėnesių laikotarpis prasideda nuo santuokos nutraukimo įregistravimo civilinės būklės aktuose. Pasibaigus šiam laikotarpiui, abu sutuoktiniai iš esmės turi teisę vėl naudotis santuokos namais. Jei po šio šešių mėnesių laikotarpio namas vis tiek pasidalijamas, šalys gali paprašyti kantono teisėjo priimti sprendimą dėl namo naudojimo.

Kas atsitiks nuosavybės teisei į namus po skyrybų?

Skyrybų atveju šalys taip pat turės susitarti dėl namo padalijimo, jei jos turi namą bendrojoje nuosavybėje. Tokiu atveju namus galima atiduoti vienai iš šalių arba parduoti trečiajai šaliai. Svarbu, kad būtų sudarytos geros sutartys dėl pardavimo ar perėmimo kainos, perteklinės vertės padalijimo, padengiant likutinę skolą, ir atleidimo nuo solidariosios atsakomybės už hipotekos skolą. Jei negalite kartu susitarti, taip pat galite kreiptis į teismą su prašymu padalinti namą vienai iš šalių arba nuspręsti, ar namas turi būti parduotas. Jei kartu gyvenate nuomojamame būste, galite paprašyti teisėjo suteikti vienai iš šalių turto nuomos teisę.

Ar esate susijęs su skyrybomis ir ar diskutuojate apie santuokos namų naudojimą? Tada, žinoma, galite susisiekti su mūsų biuru. Mūsų patyrę teisininkai mielai suteiks jums patarimų.

Law & More