Transgresyvus elgesys darbo vietoje

Transgresyvus elgesys darbo vietoje

#MeToo, drama apie Olandijos balsą, baimės kultūra De Wereld Draait Door ir pan. Naujienose ir socialinėje žiniasklaidoje gausu istorijų apie piktnaudžiavimą darbo vietoje. Tačiau koks yra darbdavio vaidmuo, kai kalbama apie neteisėtą elgesį? Apie tai galite perskaityti šiame tinklaraštyje.

Kas yra transgresyvus elgesys?

Transgresyvus elgesys reiškia asmens elgesį, kai nepaisoma kito asmens ribų. Tai gali būti seksualinis priekabiavimas, patyčios, agresija ar diskriminacija. Tarpvalstybinis elgesys gali vykti ir internete, ir neprisijungus. Konkretus nenormalus elgesys iš pradžių gali atrodyti nekaltas ir nesiekia erzinti, tačiau dažnai jis kenkia kitam asmeniui fiziniu, emociniu ar psichiniu lygmeniu. Ši žala gali sukelti rimtų sveikatos problemų susijusiam asmeniui, bet galiausiai pakenkti darbdaviui dėl nepasitenkinimo darbu ir padidėjusio pravaikštos. Todėl darbo vietoje turėtų būti aišku, koks elgesys yra tinkamas ar netinkamas ir kokios gali būti pasekmės, jei šios ribos bus peržengtos.

Darbdavio pareigos

Pagal Darbo sąlygų įstatymą darbdaviai privalo užtikrinti saugią darbo aplinką. Darbdavys turi imtis priemonių, kad užkirstų kelią piktnaudžiavimui ir jam atremtų. Darbdaviai dažniausiai tai sprendžia laikydamiesi elgesio protokolo ir paskirdami konfidencialų patarėją. Be to, pats turi rodyti gerą pavyzdį.

Elgesio protokolas

Organizacija turi turėti aiškumo, kokios ribos taikomos įmonės kultūroje ir kaip tvarkomi atvejai, kai šios ribos peržengiamos. Tai ne tik užtikrina, kad darbuotojai mažiau peržengs šias ribas, bet ir darbuotojai, susidūrę su neteisėtu elgesiu, žino, kad darbdavys juos apsaugos ir leis jaustis saugiau. Todėl tokie protokolai turėtų aiškiai parodyti, kokio elgesio tikimasi iš darbuotojų, o koks elgesys priskiriamas neteisėtam elgesiui. Taip pat turėtų būti paaiškinta, kaip darbuotojas gali pranešti apie neteisėtą elgesį, kokių veiksmų imasi darbdavys po tokio pranešimo ir kokios yra neteisėto elgesio darbo vietoje pasekmės. Žinoma, labai svarbu, kad darbuotojai žinotų apie šio protokolo egzistavimą ir kad darbdavys atitinkamai elgtųsi.

Globėjas

Paskyrę patikėtinį, darbuotojai turi kontaktinį tašką, kuriame jie gali užduoti klausimus ir rengti ataskaitas. Todėl patikėtinio tikslas yra teikti patarimus ir paramą darbuotojams. Patikėtiniu gali būti asmuo organizacijoje arba nepriklausomas nuo už jos ribų. Patikėtinis iš išorės turi pranašumą, kad jie niekada nesusiję su problema, todėl gali būti lengviau susisiekti. Kaip ir elgesio protokole, darbuotojai turi būti susipažinę su patikėtiniu ir kaip su juo susisiekti.

Firmos kultūra

Esmė ta, kad darbdavys turi užtikrinti atvirą kultūrą organizacijoje, kurioje būtų galima aptarti tokius klausimus, o darbuotojai jaustųsi galintys vieni kitiems atsakyti už nepageidaujamą elgesį. Todėl darbdavys turėtų rimtai žiūrėti į šią temą ir parodyti tokį požiūrį savo darbuotojams. Tai apima veiksmus, jei pateikiamas pranešimas apie tarpvalstybinį elgesį. Šie veiksmai turėtų labai priklausyti nuo situacijos. Visgi, tiek nukentėjusiajam, tiek kitiems darbuotojams svarbu parodyti, kad tarpvalstybinis elgesys darbo vietoje nebus toleruojamas.

Ar jums, kaip darbdaviui, kyla klausimų dėl neteisėto elgesio darbo vietoje politikos įvedimo? O gal jūs, kaip darbuotojas, esate piktnaudžiavimo darbe auka, o jūsų darbdavys nesiima pakankamai veiksmų? Tada susisiekite su mumis! Mūsų darbo teisininkai mielai jums padės!

 

Law & More