Kolektyviniai ieškiniai masinės žalos atveju

Kolektyviniai ieškiniai masinės žalos atveju

Pradedant 1st 2020 m. sausio mėn. įsigalios naujas ministro Dekkerio įstatymas. Naujas įstatymas reiškia, kad piliečiai ir įmonės, patiriančios didžiulius nuostolius, galės kartu pareikšti ieškinį dėl nuostolių atlyginimo. Masinė žala yra žala, kurią patiria didelė aukų grupė. To pavyzdžiai yra fizinė žala, kurią sukelia pavojingi vaistai, finansinė žala, padaryta dėl automobilių klastojimo, arba materialinė žala, kurią padaro žemės drebėjimai dėl dujų gamybos. Nuo šiol tokia masinė žala gali būti sprendžiama kartu.

Kolektyvinė atsakomybė teisme

Nyderlanduose daugelį metų įmanoma nustatyti kolektyvinę atsakomybę teisme (kolektyviniai ieškiniai). Teisėjas galėjo nustatyti tik neteisėtus veiksmus; dėl žalos atlyginimo visi nukentėjusieji vis tiek turėjo pradėti individualią procedūrą. Praktiškai tokia procedūra paprastai yra sudėtinga, atima daug laiko ir yra brangi. Daugeliu atvejų išlaidos ir laikas, susijęs su individualia procedūra, nuostolių nekompensuoja.

Kolektyviniai ieškiniai masinės žalos atveju

Taip pat yra galimybė sudaryti kolektyvinį susitarimą tarp interesų grupės ir kaltinamosios šalies, paskelbtą visuotinai teisme visiems nukentėjusiesiems, remiantis Kolektyvinio masinių ieškinių sureguliavimo įstatymu (WCAM). Taikydama kolektyvinį susitarimą, interesų grupė gali padėti aukų grupei, pavyzdžiui, pasiekti susitarimą, kad jiems būtų atlyginta jų netektis. Tačiau jei žalos padariusi šalis nebendradarbiaus, aukos vis tiek liks tuščiomis rankomis. Tada nukentėjusieji turi kreiptis į teismą individualiai reikalauti atlyginti žalą pagal Nyderlandų civilinio kodekso 3: 305a straipsnį.

Pirmąjį 2020 m. Sausio mėn. Priėmus Masinių ieškinių sprendimo dėl kolektyvinio ieškinio aktą (WAMCA), kolektyvinio ieškinio galimybės buvo išplėstos. Nuo naujojo įstatymo įsigaliojimo teisėjas gali paskelbti nuosprendį dėl kolektyvinės žalos atlyginimo. Tai reiškia, kad visą bylą galima išspręsti viena bendra procedūra. Tokiu būdu šalys įgis aiškumo. Tuomet procedūra supaprastinama, sutaupoma laiko ir pinigų, taip pat išvengiama begalinio bylinėjimosi. Tokiu būdu galima rasti sprendimą didelei aukų grupei.

Aukos ir šalys dažnai būna painiojamos ir nepakankamai informuotos. Tai reiškia, kad aukos nežino, kurios organizacijos yra patikimos ir kokį interesą jos atstovauja. Remiantis teisine aukų apsauga, sugriežtintos kolektyvinių veiksmų sąlygos. Ne kiekviena interesų grupė gali pradėti teikti pretenzijas. Vidinė tokios organizacijos organizacija ir finansai turi būti tvarkingi. Interesų grupių pavyzdžiai yra Vartotojų asociacija, akcininkų asociacija ir specialiai įsteigtos organizacijos kolektyviniams veiksmams.

Pagaliau bus centrinis kolektyvinio ieškinio registras. Tokiu būdu aukos ir (atstovų) interesų grupės gali nuspręsti, ar nori pradėti kolektyvinius veiksmus tam pačiam įvykiui. Centrinį registrą valdys Teismų taryba. Registras bus prieinamas visiems.

Masinių ieškinių sprendimas yra labai sudėtingas visoms susijusioms šalims, todėl patartina turėti teisinę paramą. Komanda Law & More turi plataus masto patirties tvarkant ir stebint masinių ieškinių klausimus.

Law & More