Alternatyvios ginčų sprendimo formos: kodėl ir kada pasirinkti arbitražą?

Alternatyvios ginčų sprendimo formos

Kodėl ir kada pasirinkti arbitražą?

Kai šalys yra konfliktinėje situacijoje ir negali pačios išspręsti šio klausimo, paprastai kitas žingsnis yra kreiptis į teismą. Tačiau konfliktus tarp šalių galima išspręsti įvairiais būdais. Vienas iš šių ginčų sprendimo būdų yra arbitražas. Arbitražas yra privataus teisingumo forma, taigi alternatyva teisminiam procesui.

Alternatyvios ginčų sprendimo formos: kodėl ir kada pasirinkti arbitražą?

Bet kodėl pasirinktumėte arbitražą vietoj įprasto teisinio kelio?

Arbitražo procedūra iš esmės skiriasi nuo teisminės. Šie punktai ne tik apibūdina dviejų ginčų sprendimo būdų skirtumus, bet ir pabrėžia arbitražo pranašumus:

  • Ekspertizė. Skirtumas nuo teisminio proceso yra tas, kad arbitraže konfliktas sprendžiamas ne teisme. Šalys pačios gali paskirti (nelyginį skaičių) nepriklausomų ekspertų. Jie sudaro arbitrų komitetą (arba arbitražo tarybą), kuris sprendžia konfliktą. Skirtingai nuo teisėjo, ekspertai arba arbitrai dirba atitinkamoje srityje, kurioje vyksta ginčas. Dėl to jie turi tiesioginę prieigą prie tų specifinių žinių ir kompetencijos, kurios yra būtinos dabartiniam konfliktui išspręsti. Kadangi teisėjas paprastai neturi tokių specialių žinių, teisminiame procese dažnai nutinka taip, kad teisėjas mano, kad ekspertai turi būti informuojami apie tam tikras ginčo dalis. Toks tyrimas paprastai labai užtrunka procedūrą ir yra susijęs su didelėmis išlaidomis.
  • Laiko eiga. Be delsimo, pavyzdžiui, pasitelkiant ekspertus, pati procedūra paprastai užtrunka gana ilgai prieš eilinį teisėją. Galų gale, pačios procedūros yra reguliariai atidedamos. Dažnai atsitinka, kad teisėjai dėl šalims nežinomų priežasčių nusprendžia atidėti teismo sprendimą vieną ar kelis kartus šešiomis savaitėmis. Taigi vidutinė procedūra gali lengvai užtrukti vienerius ar dvejus metus. Arbitražas užima mažiau laiko ir dažnai gali būti išspręstas per šešis mėnesius. Taip pat nėra galimybės paduoti apeliacinio skundo arbitraže. Jei arbitražo komitetas priima sprendimą, konfliktas baigiasi ir byla bus baigta, o tai užtrunka iki minimumo. Tai skiriasi tik tuo atveju, jei šalys aiškiai susitaria tarpusavyje dėl apeliacijos galimybės.
  • Arbitražo atveju šalys pačios padengia proceso ir arbitrų-ekspertų išlaidas. Pirma, šios išlaidos šalims gali pasirodyti didesnės nei išlaidos, patirtos vykstant į paprastus teismus. Pagaliau arbitrams paprastai reikia mokėti už valandą. Tačiau ilgesniu laikotarpiu išlaidos arbitražo procese šalims gali būti mažesnės nei išlaidos teismo procese. Galų gale ne tik tai, kad teisminė procedūra užima daugiau laiko ir dėl to procesiniai veiksmai, bet ir tokiu atveju gali reikėti išorės ekspertų, tai reiškia, kad padidėja išlaidos. Jei laimite arbitražo procedūrą, arbitrai taip pat gali perduoti visas ar dalį jūsų proceso išlaidų kitai šaliai.
  • Įprasto teismo proceso metu teismo posėdžiai iš esmės yra atviri, o proceso sprendimai dažnai skelbiami. Atsižvelgiant į galimą turtinę ar neturtinę žalą, jūsų situacijoje tokia įvykių eiga gali būti nepageidautina. Arbitražo atveju šalys gali užtikrinti, kad bylos turinys ir rezultatas išliktų slapti.

Kitas klausimas kada Ar gali būti protinga pasirinkti arbitražą, o ne įprastą teisėtą kelią? Tai gali būti atvejis, kai kyla konfliktas konkrečiose šakose. Galų gale, dėl įvairių priežasčių tokiam konfliktui paprastai reikia ne tik sprendimo per trumpą laiką, bet ir visų pirma kompetencijos, kuri gali būti užtikrinta ir suteikta arbitražo procedūroje, kad būtų pasiektas sprendimas. Arbitražo įstatymai yra atskira sporto šaka, kuri dažnai naudojama versle, statyboje ir nekilnojamojo turto srityje.

Atsižvelgiant į minėtus punktus, šalims svarbu sudaryti sudarant susitarimą ne tik į komercinius ar finansinius aspektus, bet ir atsižvelgti į ginčo sprendimo situaciją. Ar pateikiate ginčus su kita šalimi įprastam teismui ar pasirenkate arbitražą? Jei pasirinksite arbitražą, prasminga nustatyti arbitražinę išlygą raštu sutartyje arba bendrosiose sąlygose, kai prasideda santykiai su kita šalimi. Tokios arbitražinės išlygos rezultatas yra tai, kad paprastasis teismas turi paskelbti, kad neturi jurisdikcijos, jei, nepaisant privalomos arbitražinės išlygos, šalis pateikia jai ginčą.

Be to, jei nepriklausomi arbitrai priėmė sprendimą jūsų byloje, svarbu nepamiršti, kad šis sprendimas šalims yra privalomas. Tai reiškia, kad abi šalys turi laikytis arbitražo komiteto nuosprendžio. Jei to nepadarys, arbitražo komitetas gali paprašyti teismo įpareigoti šalis tai padaryti. Jei nesutinkate su teismo sprendimu, pasibaigus arbitražo procedūrai negalite pateikti savo bylos teismui.

Ar nesate tikri, ar sutikimas su arbitražu yra geras pasirinkimas jūsų atveju? Prašome susisiekti su Law & More specialistai. Taip pat galite susisiekti Law & More jei norite sudaryti arbitražo susitarimą ar jį patikrinti, ar turite klausimų dėl arbitražo. Mūsų svetainėje taip pat galite rasti daugiau informacijos apie arbitražą arbitražo įstatymų svetainė.

Law & More